Twardogóra - informacje,reklama Rozmiar: 593 bajtów Rozmiar: 593 bajtów

Historia Twardogóry by Exprism

Historia Twardogóry sięga czasów panowania na ziemiach polskich pierwszych Piastów. Była ona osadą targową związaną ze szlakiem handlowym biegnącym z Wrocławia do Poznania. Zamieszkiwali ją potomkowie słowiańskich Ślężan, a od XII wieku również przybysze z innych krajów, a szczególnie z Niemiec. Dawne zapisy i opowiadania podają, że współczesna nazwa miasta powstała podczas najazdu Tatarów na Śląsk w 1241 r. Mieszkańcy osady stawili im twardy opór i stąd właśnie ta nazwa. Uwzględnia ona również topografię terenu (Twardą Górę).

Twardogórze prawa miejskie nadał książę piastowski Henryk I (III) głogowski 1 sierpnia 1293 r. Z biegiem czasu miasteczko nabrało średniowiecznego charakteru. Od początku XIV w. Twardogóra związana była z księstwem oleśnickim będącym pod panowaniem piastowskim, ale uzależnionym od królów czeskich. Mieszkańcy miasta pamiętając przykre doświadczenia wojen husyckich wznieśli pod koniec XV w. budowlę obronną. Sto lat później powstał na niej zamek. W 1526 r. Twardogóra wraz z księstwem oleśnickim weszła w skład państwa Habsburgów. Panujący wówczas w księstwie Jan Podbiebrad wprowadził w 1538 r. luteranizm. Przypuszcza się, że w tym czasie był już w mieście kościół (dolny), który w 1587 r. poddano gruntownemu remontowi. Księstwem oleśnickim od 1647 r. zaczęli władać przedstawiciele dynastii wirtemberskiej. W okresie jej rządów Twardogóra przeżywała rozkwit. Przede wszystkim przyczyniła się do tego małżonka księcia Sylwiusza Fryderyka - Eleonora Karolina (1676-1712), rozbudowała zamek, który stał się barokowym pałacem. Zadbała również o zdrowie mieszkańców, rozwój rzemiosła, handlu i oświaty, a także rozwinęła działalność charytatywną.

W latach 1729-1738 przebudowany został kościół (dojny) nadając mu obecny kształt. Rządy pruskie rozpoczęły się na Śląsku od roku 1740. Twardogóra została kupiona w 1743 r. przez hrabie Henryka L. Von Reichenbach i w rok później włączył ją do nowo powstałego państwa stanowego w Goszczu. Od połowy XIX w. Twardogóra zaczęła przybierać charakter przemysłowy. Początek XX wieku to dalszy rozwój miasta. W 1901 r. miasto otrzymuje wodociąg, a w 1910 miasto zostaje zelektryfikowane.

Rządy niemieckie zakończyły się w Twardogórze 23 stycznia 1945 r. Od tej pory rozpoczął się okres administracji polskiej. Zmiany ustrojowe dokonane w Polsce w 1989 r. doprowadziły do powstania samorządów lokalnych w 1990 r. Od tej pory społeczeństwo Twardogóry może w demokratyczny sposób decydować o dalszym losie miasta.

zdrowie

Zdrowie

Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz , aż się zepsujesz. A wtedy warto zajrzeć na te strony.

przepisy kulinarne

Kulinaria

Gotowanie to sztuka, sztuka, której warto się uczyć. Można wtedy zaskoczyć niejednego gościa

telewizory lcd

Program TV

Szczegółowy program telewizyjny przydaje się zawsze, zwłaszcza podczas wolnych dni.

nauka i technika

Nauka i technika

Nowinki naukowe, nowe technologie... warto być na bieżąco z tymi sprawami. A uczniowie skorzystają z internetowej pomocy, aby odrobić lekcje.

Licznik odwiedzin witryny exprism

Serwis Exprism - Twardogóra odwiedzono już razy od dnia 13.10.2007 !!!!

Liki do katalogów

katalog grafiweb katalog DI katalog kps katalog SEO exprism w openbg

Katalog stron www

Test prędkości łącza www

www.netmeter.pl Polecamy znakomity serwis umożliwiający testowanie szybkości połączenia z internetem. Pomiar prędkości łącza wykonywany jest w 4 prostych krokach. Kliknij w ikonkę, sprawdź swoje łącze www.